
Grad Bakar
BIS FEST u Domu kulture Matija Mažić u Bakru
Festival Bakar i serenade zbog najave lošeg vremena seli se u Dom kulture Matija Mažić u Bakru.
Festival "Bakar i serenade" osmišljen je i organiziran prvi puta 2013. godine. Ideja samog festivala je prezentacija domaćih izvođača u interpretacijama koje im nisu svojstvene. Svaki izvođač izvodi dvije pjesme, jednu po svom odabiru a druge prema odabiru organizatora. Ove godine, druga izvedba izvođača biti će pjesme dobitnika ovogodišnjeg Porina za životno djelo Olivera Dragojevića. BIS FEST organiziraju Grad Bakar i TZ Grada Bakra. Za voditeljski dio zadužen je Mario Lipovšek Battifiaca koji na humorističan način popunjava dijelove revijalnog dijela i pauza. Izvedbe izvođača ocjenjuje publika, sredstvom za stvaranje buke koju posjetitelji mogu dobiti na ulazu. Jačina buke mjeri se posebnim uređajem i prikazuje na displayu. Najbolje ocijenjena izvedba biti će ona koja je stvorila najvišu razinu buke.
Na ovogodišnjem BIS-u nastupaju:
Eni Jurišić,
Katja Budimčić Sabljar,
Antonio Krištofić,
Mauro Staraj,
Mateo Resman,
Helena Brajković,
Karin Kuljanić,
Lucija Rajnović
i ovogodišnja pobjednica RTL-ovog showa Zvjezdice Lucija Stipanović.
Karte za festival se mogu kupiti u Turističkoj zajednici Grada Bakra, te dva sata prije početka festivala.
Cijena ulaznice je 20,00 kuna.
Bura: broj 37 - lipanj 2018.
Dragi sugrađani,
kao što sam obećao, s novim uredništvom i novim dizajnom, pred Vama je novi broj Bure s pregršt informacija o svemu što se događa u našem Gradu. Koliko smo svi zajedno aktivni najbolje pokazuje činjenica da je, u svega nekoliko tjedana od proteklog broja, novih informacija i članaka dovoljno i to ne samo za ovaj broj, već i za naredna dva. Radi se na sve strane.
Uz to su i brojna događanja na našem području, tako da je ponekad teško sve popratiti. Zadaci, obećanja i program rada koji smo pred sebe postavili toliko su zahtjevni i dinamični da vrijeme koje je na raspolaganju prebrzo prolazi, ali je zato zadovoljstvo učinjenim time još i veće. Iz dana u dan gledam „Prave vrijednosti“ kako nastaju u brojnim građevinama. Neke od njih već ste uočili, a neke možete vidjeti na stranicama Bure u kojoj je nastao problem, jer je premalo prostora da bi mogli prikazati sve. Koliko
god se naši simpatični kritičari trudili prikazati situaciju u našem Gradu lošom, činjenice ih demantiraju. Sve što smo uspjeli pokrenuti, izgraditi, obnoviti, generira nove, i sve više i više projekata. Pozitivnu sliku o Bakru kao pokretaču razvoja ne može se zaustaviti. Glas o našem Gradu širi se i prešao je granice domovine. Osobno tome svjedočim prilikom brojnih kontakata s vodećim ljudima stranih tvrtki, kompanija, veleposlanstvima, ministarstvima, Vladom, u Saboru...
Da o Bakru možemo govoriti s ponosom pokazuje sada već i službeni podatak da je 220 tvrtki, koje imaju registrirano središte u Gradu Bakru, za 2016. godinu ostvarilo 21,5 milijardi kuna prihoda. Kad znamo da u našoj Zoni posluju i tvrtke koje imaju
registrirano središte negdje drugdje pa ovdje nisu ubrojeni rezultati njihovog poslovanja, tada zaista možemo istaknuti činjenicu da je ukupan promet i prihod poslovnih subjekata u Gradu Bakru na godišnjoj razini veći od ukupnog prihoda od turizma na području čitave Primorsko-goranske županije. S nestrpljenjem očekujem rezultate za 2017. godinu, koji su trenutno u obradi, a za koje sam siguran da će biti još bolji. Upravo je ovo dokaz da se naša vizija Bakra kao „Gospodarskog središta Hrvatskog
primorja“ ostvarila. Uspjeh je to zaposlenih u Gradskoj upravi i svim ustanovama u vlasništvu Grada. Svakako je doprinos i nas koji smo imali čast proteklih godina biti na čelu našega Grada i biti prvi među jednakima.
Silno sam ponosan na sve te drage ljude. Sve što upravo sada stvaramo na našem području, u godinama koje su pred nama, omogućit će još brži rast i razvoj našega Grada. Na tom tragu želim s Vama podijeliti i jednu anegdotu koju sam baš danas doživio. Ranom zorom, kako ja to običavam raditi prije dolaska u ured, posjetio sam gradilišta. Oko 7 sam već bio kod škole Hreljin, razgovarao s voditeljem gradilišta, pregledao radove i tad začuo jednostavne riječi koje su me se snažno dojmile i koje još
uvijek, dok ovo pišem, zvone u meni. Prišao mi je jedan gospodin, kooperant na gradilištu. Njegove prve riječi bile su: „Vi niste političar!“. Malo je zastao, pogledao me i ponovio: „Ne, ne! Vi niste političar!“. Pogledao sam ga malo iznenađeno, a on je nastavio: „Gledam Vas na gradilištima, slušam što i kako govorite. Vi niste političar. Vi stvarate...“. Zar čovjek može čuti ljepše riječi od nekog njemu nepoznatog, koji prati rad, vidi i cijeni to što radite? Upravo to stvaranje za mene je smisao posla kojim
se bavim. Politika je sredstvo, alat, oružje i put koji meni i mojim suradnicima omogućava da se borimo za svoj Grad, za svoje ljude, za rodni dom i najljepši kutak svijeta koji nam je podario dobri Bog. Zato obećajem da ćemo i dalje nastaviti graditi, stvarati nove „Prave vrijednosti“, obnavljati naš Grad, služiti svom „Hrvatskom primorju“ i našim građanima. S tim mislima, sve Vas dragi sugrađani, punog srca pozdravljam, sa željom da se zabavite u vedrim danima ljeta koje upravo počinje.
Pronesite i Vi pozitivnu priču o našem Gradu. Svoje prijatelje i znance pozovite da nas posjete, neka zajedno s nama uživaju u programu „Margaretinog leta“ i toplim ljetnim noćima, jer život je kratak! Treba iskoristiti svaki tren kako bi uživali u njemu.
Vaš gradonačelnik,
Tomislav Klarić
Sastanak Odbora za statutarno pravna pitanja
Odbor za statutarno-pravna pitanja održati će sastanak u četvrtak 28.06.2018. u 16.30 sati u prostorima Gradske uprave.
Sastanak Odbora za komunalne poslove
Pozivamo vas na ovogodišnji BIS FEST
Pozivamo vas na ovogodišnji BIS FEST , koji će se održati 29. lipnja 2018. godine s početkom u 21.00 sat na Žalu ribara
Festival "Bakar i serenade" osmišljen je i organiziran prvi puta 2013. godine. Ideja samog festivala je prezentacija domaćih izvođača u interpretacijama koje im nisu svojstvene. Svaki izvođač izvodi dvije pjesme, jednu po svom odabiru a druge prema odabiru organizatora. Ove godine, druga izvedba izvođača biti će pjesme dobitnika ovogodišnjeg Porina za životno djelo Olivera Dragojevića. BIS FEST organiziraju Grad Bakar i TZ Grada Bakra. Za voditeljski dio zadužen je Mario Lipovšek Battifiaca koji na humorističan način popunjava dijelove revijalnog dijela i pauza. Izvedbe izvođača ocjenjuje publika, sredstvom za stvaranje buke koju posjetitelji mogu dobiti na ulazu Žala ribara. Jačina buke mjeri se posebnim uređajem i prikazuje na displayu. Najbolje ocijenjena izvedba biti će ona koja je stvorila najvišu razinu buke.
Na ovogodišnjem BIS-u nastupaju:
Eni Jurišić,
Katja Budimčić Sabljar,
Antonio Krištofić,
Mauro Staraj,
Mateo Resman,
Helena Brajković,
Karin Kuljanić,
Lucija Rajnović
i ovogodišnja pobjednica RTL-ovog showa Zvjezdice Lucija Stipanović.
Karte za festival se mogu kupiti u Turističkoj zajednici Grada Bakra, te dva sata prije početka festivala na ulazu Žala ribara.
Cijena ulaznice je 20,00 kuna.
Margaretino leto 2018 - program događanja
Proučite detaljno program Margaretinog leta i među brojnim događanjima ne propustite otkriti kako će Kaštel zasjati u srednjevjekovnom duhu, upoznati povijest Frankopana i Bakra u šetnji s divicom Margaretom te uz veliku i dobro znanu Pomorsku bitku, uživati i u Maloj Pomorskoj bitki za djecu u kojoj ćete pronaći puno zabavnih sadržaja inspiriranih baštinom!
MARGARETINO LETO 2018. PROGRAM
23. 6. - subota - „ŠETNJA KROZ POVIJEST – DOBA FRANKOPANA“
I KONCERT MARKA ŠKUGORA
- „Šetnja kroz povijest – Doba Frankopana“, u Kaštelu u 18:00 h
- „Šetnja s divicom Margaretom“, polazak ispred Perila u 18:00 i 20:00 h
- Stručno vođenje po Gornjem gradu, polazak ispred Kaštela u 19:00 h i 21:00 h
- Pričanje bajki i legendi o Bakru, u Kaštelu u 19:30 h i 20:30 h
- Mini radionica i druženje s divicom Margaretom i Elizabetom Frankopan - saznajte kako nastaju interpretacijske ture od 21:30 h do 22:00 h u Kaštelu
- Svečano otvorenje Margaretinog leta, ispred Kaštela u 22:00 h
- Koncert Marka Škugora, ispred Kaštela u 22:15 h
24. 6. – nedjelja – „RASPJEVANI ŽAL“
- Likovna radionica u organizaciji Društva „Naša djeca“ Bakar i susret dječjih zborova
u organizaciji „Praputnjarskih Slavića“, na Žalu ribara u 19:00 h
28. 6. – četvrtak – KAZALIŠNA PREDSTAVA „RUČNI RAD“
- Crna komedija u izvedbi KUD-a „Primorka“, na Žalu ribara u 21:00 h
29. 6. - petak - „BIS FEST“
- Festival „Bakar i serenade“, na Žalu ribara u 21:00 h (ulaznica 20 kuna)
30. 6. – subota – KINO POD ZVJEZDAMA
- Filmska večer, na Žalu ribara u 21:00 h (ulaznica 20 kuna)
5. 7. – četvrtak – KAZALIŠNA PREDSTAVA „U LAŽI SU KRATKE NOGE“
- Predstava za djecu u izvedbi RI Teatra, u Domu kulture „Matija Mažić“ Bakar u 10:00 h
5. 7. – četvrtak – OTVORENJE IZLOŽBE „MEMORIJA MJESTA - RAT SMJEROVA“
Izložba Ivana Reljca, u Galeriji Paulić u 21:00 h
7. 7. – subota – PLESNA VEČER „BAKAR PLEŠE“
- Plesna večer u organizaciji Udruge „La Bamba“, na Žalu ribara u 18:00 h
8. 7. – nedjelja – KONCERT „GUDAČKI KVARTET CADENZA“ ZAGREB
- Koncert klasične glazbe u crkvi sv. Andrije ap. u 21:00 h
12. 7. – četvrtak – KAZALIŠNA PREDSTAVA „IZVORNO HRVACKO“
- Komedija u izvedbi RI Teatra, ispred Doma kulture „Matija Mažić“ Bakar u 21:00 h (ulaznica 20 kuna)
13. 7. – petak – DAN GRADA – MARGARETINA
- Izložba „ 30 godina stvaralaštva“ autora Miljenka Šegulje, u crkvi sv. Margarete u 20:30 h
Gostuju: KUU Sklad i puhački kvintet „Aeros“
14. 7. – subota – „POMORSKA BITKA“ I FEŠTA UZ GRUPU POINT
- Pohod na Risnjak s Gornjeg Jelenja, u organizaciji PD Bakar, u 08:00 h
- Margaretin sajam, u 17:00 h
- Dječji kutak „Mala Pomorska bitka“, u Gradskom vrtu od 18:00 do 21:00 h
- Svečani mimohod povijesnih postrojbi Hrvatske vojske po Primorju, u 21:00 h
- Party na Bukovu, u 22:00 h
- Rekonstrukcija povijesne pomorske bitke i vatromet, u 22:30 h
- Fešta uz grupu Point, u 23:00 h
20. 7. – petak – „JER JA SAM ŽENA“
- Modna revija u organizaciji Udruge „La Bamba“, na Staroj cesti, u 21:00 h
21. 7. – subota – VEČER KLAPA „KLAPE, MORE I NAŠE ČA“
- Susret klapa, na Žalu ribara u 21:00 h
28. 7. – subota – „BAKARSKI SUSRETI“, COOKING SHOW
I KONCERT GRUPE „OPĆA OPASNOST“
- Natjecanje ekipa, na Žalu ribara u 19:00 h
- Festival poduzetništva i sajam OPG-a u 19:00 h
- Cooking show, na Žalu ribara, u 21:30 h
- Koncert grupe „Opća opasnost“ i fešta uz grupu „Point“, na Žalu ribara u 23:00 h
Margaretino leto Bakru - tradicionalni sadržaji u novom ruhu
Među brojnim događanjima ne propustite otkriti iznenađenja bakarskog Kaštela koji za ovu priliku širom otvara svoja vrata, prošetati kroz povijest Frankopana s divicom Margaretom te uz veliku i dobro znanu Pomorsku bitku, uživati i u Maloj Pomorskoj bitki za djecu, a po prvi put vas čeka i Kino pod zvijezdama!
Turističko buđenje Bakra koje se zbivalo van sezone, intenzivirat će se tijekom ljeta, točnije od 23.6. do 28.7. kad će raznolika i zabavna događanja pod zajedničkim nazivom Margaretino leto ponovo biti razlogom dolaska mnoštvu posjetitelja. Ova manifestacija koja svake godine zajednički organiziraju Grad Bakar i Turistička zajednica Grada Bakra nosi tradicionalni pečat vidljiv u prepoznatljivim i prihvaćenim sadržajima, ali uvijek donosi i nešto novo.
ŠETNJA KROZ POVIJEST U ZNAKU FRANKOPANA
Najveća je novost sam početak Margaretinog leta odnosno Šetnja kroz povijest koja će ove godine u potpunosti biti posvećena slavnoj obitelji Frankopan i odvijat će se u Frankopanskom kaštelu i oko njega. Kao dio velike proslave 900. obljetnice prvog spominjanja imena Frankopan koju organizira projekt kulturno-povijesne rute "Putovima Frankopana", Frankopanski kaštel u Bakru zasjat će brojnim srednjovjekovnim sadržajima. Saznat ćete tako kako su izgledale kuhinja i oružarnica u doba Frankopana, moći ćete se okušati u tkanju na tkalačkim stanovima, zaigrati neku od srednjovjekovnih igara ili upoznati plesove toga doba. Šetnja kroz povijest odvest će vas daleko u prošlost točnije u 15. stoljeće pa ćete tako moći upoznati kneza Nikolu Frankopana koji će samo za ovu priliku stići sa svojom svitom s otoka Krka, a moći ćete i prošetati starim gradom u pomalo neočekivanom društvu.
U želji da educira i zabavi posjetitelje Šetnje kroz povijest, ali i potakne vodiče Kvarnera na interpretacijsko vođenje te pokaže kako se na zanimljiv i interaktivan način može ispričati povijest Kaštela i grada Bakra, Turistička zajednica Grada Bakra pozvala je u goste "divicu Margaretu" odnosno Ivu Sillu, kreatoricu popularnih zagrebačkih turističkih šetnji Secret Zagreb i prvog interpretacijskog vodiča i trenera u Hrvatskoj.
Iva Silla će samo za ovu priliku utjeloviti sluškinju ili divicu Margaretu koju su gospoda Frankopani u svoj kaštel doveli sa svojih kontinentalnih posjeda i koja će kroz dvije, jedno i pol satne, besplatne ture posjetiteljima ispričati sve tajne svojih gospodara, ali i puno zanimljivosti iz bogate bakarske prošlosti. Požurujući je da se što prije vrati svome poslu u Kaštelu divicu će na trenutke u šetnji prekidati Elizabeta Frankopan, vlasnica Kaštela u čiju će ulogu "uskočiti" Ivina kolegica i vodičkinja s licencama za čak 7 županija i Grad Zagreb, Marjeta Trkman Kravar. Ture će kretati s Perila na bakarskoj rivi u dva termina, u 18 i 20h, a treba naglasiti da će se i ove godine održati stručno vođenje po Gornjem gradu, s polaskom ispred Kaštela u 19:00 h i 21:00 h te pričanje bajki i legendi u samom Kaštelu u 19:30 h i 20:30 h.
Na kraju Šetnje kroz povijest, Margaretino leto, nakon službenog otvorenja, doživjet će i ono glazbeno uz koncert talentiranog pjevača Marka Škugora čime će otpočeti niz raznovrsnih događanja u kojima ćete moći uživati tijekom lipnja i srpnja. Od dječjeg "Raspjevanog žala" do popularnog BIS Festa, Večeri klapa te koncerata klasične glazbe "Gudačkog kvarteta Cadenza", Bakar će ponuditi raznovrstan program. Široku publiku će zasigurno privući koncert grupe Point na Pomorskoj bitci te popularni gosti iz Slavonije, grupe Opća Opasnost s kojima će, nakon legendarnih Bakarskih susreta biti zatvoreno Margaretino leta. Margaretinom letu neće nedostajati ni kazališnih predstava, izložaba i plesnih večeri, a bit će tu i jedna modna revija te večer za pamćenje u kinu pod zvijezdama.
POMORSKA BITKA ZA VELIKE I MALE
Središnje događanje Margaretinog leta, rekonstrukcija zadnjeg, bezuspješnog napada Mlečana na Bakar, Pomorska bitka, održat će se 14. srpnja. Uz tradicionalni pohod na Risnjak u jutarnjim satima, popodne i večer ispunit će sadržaji zbog kojih će mnogi upravo taj dan odabrati za posjet Bakru.
Margaretin sajam s autentičnim proizvodima, suvenirima i gastro ponudom, svečani mimohod povijesnih postrojbi Hrvatske vojske, rekonstrukcija povijesne Pomorske bitke uz željno iščekivani vatromet te zabava uz grupu Point i party na Bukovu, mamac su za sve generacije. Novitet je ove godine program pod nazivom Mala Pomorska bitka namijenjen najmlađima i njihovima roditeljima koji će se u Gradskom vrtu održavati od 18 do 21h pod posebnim sponzorstvom Ine. U nekoliko zanimljivih kutaka mališani će pronaći zabavu i igru inspiriranu povijesnom baštinom. U Raspričanom kutku pripovjedačica će im ispričati priču o Pomorskoj bitci, a u Razigranom kutku saznat će i isprobati kako su izgledale igre malih Bakrana u prošlosti, ali i zaigrati memory igru "Bakarske sličice". U Edukativnom kutku čekat će ih radionica s hrvatskim autentičnim igračkama (HAI), a u Kreativnom, bojanke s motivima Pomorske bitke. Kad se umore od aktivnosti u svakom kutku Gradskog vrta, djeca će moći, zajedno s roditeljima, "predahnuti" na obližnjem dječjem igralištu, a prije polaska obavezna će biti fotografija za pamćenje u Fotokutku!
Kontakt informacije
Grad Bakar, Primorje 39, 51222 Bakar
tel: 051 / 455 710 | fax: 051 / 455 741
email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Radno vrijeme:
Ponedjeljak - petak: 07,30 - 15,30 sati
Popis svih kontakata u Gradu
OIB: 31708325678
MB: 2562235
IBAN: HR7824020061800400007 (Erste)
Bakarski zbornik
Bakarski zbornik
Uskoro preuzmite sve brojeve Bakarskog zbornika u digitalnom obliku.
PREUZMI | ARHIVA